Ceramika użytkowa - wszystko co musisz o niej wiedzieć

12-08-2022

Z ceramiki człowiek korzysta już od stuleci. To właśnie ona pozwala na przygotowywanie i podawanie posiłków oraz doskonale dekoruje wnętrza. Znajdziemy ją nie tylko w kuchni i jadalni, ale także w salonie czy w łazience. Ceramika użytkowa to nic innego jak produkty, które wykorzystujemy w codziennym funkcjonowaniu. Jest ogólnodostępna, a masa jej rodzajów pozwala na wybór tej, która najlepiej odpowie na potrzeby wszystkich domowników. To również doskonały wybór na prezent dla dużego grona osób, a masa dostępnych naczyń pozwala na dowolność w wyborze. Czym dokładnie jest ceramika użytkowa i dekoracyjna, jakie są jej rodzaje oraz dlaczego warto pomyśleć o jej zakupie? Zapraszamy do lektury.

Ceramika użytkowa - czym dokładnie jest?

Ceramika użytkowa to produkty, z których korzystamy na co dzień. To nie tylko różnorodne rodzaje talerzy, ale także filiżanki, kubki, dzbanki, pojemniki i chlebaki. Znajdziemy je w kuchni, jednak ceramika stanowi również wyposażenie salonu. Są to np. pięknie zdobione wazony na kwiaty czy doniczki. Dodatkowo w łazienkach znajdziemy ceramiczne dozowniki na mydło, pojemniki na szczoteczki do zębów i wiele innych. To ceramika użytkowa artystyczna, która jest nie tylko funkcjonalna, ale również świetnie zdobi każde wnętrze. Dzięki dostępności wielu wzorów i kolorów każdy może wybrać doskonałą ceramikę, która będzie znakomitym dopełnieniem domu. Nadaje się również na prezent, dlatego od lat jest chętnie wybierana jako upominek dla bliskich osób. Może nim być np. porcelana świąteczna Bogucice. Ze względu na różnorodne rodzaje ceramiki, w naszym asortymencie znaleźć można rozmaite produkty w zróżnicowanych cenach, zarówno tańsze, jak i te droższe.

Jak powstaje ceramika użytkowa artystyczna?

Ceramika użytkowa artystyczna to wyjątkowe produkty, które charakteryzują się niezwykłym procesem produkcji. Wytwarza się je z naturalnych glin kamionkowych, formuje, a następnie wypala, aby uzyskały pożądaną twardość i wytrzymałość. Po wstępnym wypalaniu następuje czas na dekorowanie i szkliwienie, po czym wszystkie wyroby ceramiczne są wypalane ostatecznie w bardzo wysokiej temperaturze. Istnieje kilka rodzajów ceramiki użytkowej, a spośród nich najbardziej znana jest porcelana. Warto wiedzieć, że ceramikę wykorzystuje się nie tylko do wyposażenia wnętrza domów, ale również w branży budowlanej i remontowej. To z ceramiki tworzy się płytki ścienne i podłogowe, sprzęt sanitarny, a także cegły i pustaki. Wyroby ceramiczne są łatwe do utrzymania w czystości i wytrzymałe, stąd ich niegasnąca popularność. Wykorzystywane są już od stuleci i bez wątpienia są jednym z najlepszych wynalazków ludzkości.

Ceramika użytkowa, sklep - jakie są rodzaje wyrobów?

Ceramika użytkowa i dekoracyjna to produkty, które znajdziemy w każdym domu. Nie każdy jednak wie, że istnieje kilka rodzajów ceramiki. Są to:

  • porcelana - powstaje z glinki kaolinowej, kwarcu i skalenia. Jest cienka, przepuszcza światło, jednak jest niezwykle wytrzymała i trwała. To jedna z najpopularniejszych i najdroższych rodzajów ceramiki, z której wytwarza się luksusowe porcelanowe zastawy stołowe. Świetnie sprawdza się na eleganckich uroczystościach i w codziennym użytkowaniu;
  • fajans - to podobna mieszanka do porcelany, jednak dużo niższa jakość oraz cena. Nie przepuszcza światła, a naczynia stworzone przy jego pomocy są grube i dość masywne. Fajans jest chętnie wybierany do codziennego użytkowania;
  • porcelit - choć świetnie imituje porcelanę, jest dużo grubszy i mniej elegancki. Ze względu na świetne właściwości termiczne wykorzystuje się go do tworzenia naczyń do zapiekania. Porcelit jest również wykorzystywany do produkcji armatury łazienkowej np. umywalek;
  • kamionka - jest wyjątkowo twarda i odporna na uszkodzenia, dodatkowo nie poddaje się działaniu kwasów, dlatego właśnie z niej tworzy się słynne beczki do kiszenia ogórków.

Jak widać, ceramika użytkowa to masa różnorodnych produktów, które na co dzień wykorzystujemy w swoich domach. Są to produkty piękne i funkcjonalne, bez których trudno byłoby funkcjonować.