Jak rozpoznać chińską porcelanę - znasz te sposoby?

08-03-2023

 

 

Luksus i jakość, jaką niesie za sobą porcelanowa zastawa, sprawia, że najchętniej stawiamy ją na stołach w święta czy podczas innych ważnych okazji. Jak pochwalić się wyszukanym gustem i wybrać tradycyjne, chińskie filiżanki czy spodki, a nie fałszywkę? 

Krótka historia porcelany

Porcelana została wynaleziona w Chinach w VII w. - tam też stała się bardzo popularna, a tworzone z niej zastawy były rozwijane przez wiele lat. Stała się tak ceniona z jednego prostego powodu – jakości. Nie można jednak zapomnieć, że dużą rolę odgrywało także wzornictwo, ponieważ chińskie piękne filiżanki czy talerze z porcelany do dziś są prezentowane w wielu muzeach, gdzie cieszą oko odwiedzających. Nic dziwnego, że wciąż jest to popularny wybór wśród użytkowników, którzy uważają serwis kawowy lub obiadowy z tego materiału za coś bliskiego doskonałości. 

Porcelanowe przedmioty powstają w bardzo wysokich temperaturach, sięgających nawet 920-980°C - spala się wtedy glinkę kaolinową wraz ze skaleniem i kwarcem. Kiedyś posiadanie serwisów porcelanowych świadczyło o wysokim statusie społecznym, a dziś taki produkt może nabyć każdy. Trzeba jednak uważać, bo nie zawsze chińska porcelana jest tą, której pożądamy. W wielu przypadkach mamy do czynienia z podróbkami, które nie tylko prezentują się gorzej, ale również są mniej trwałe od oryginału. Zatem jak rozpoznać chińską porcelanę? Czym się ona cechuje? 

Sygnatury chińskiej porcelany

Serwis porcelanowy do dziś jest jednym z najchętniej wybieranych wśród użytkowników. Nie można się temu dziwić - w końcu wyroby te odznaczają się zachwycającymi wzorami, delikatnymi żłobieniami i ciekawym stylem. Ich konstrukcje mogą być naprawdę różne - tak samo, jak naniesione wzory. Niejednokrotnie w domach, w których dba się o detale, produkty z porcelany są wręcz obowiązkowe. Co więcej, często dopasowuje się wzory i barwy porcelany do konkretnych okazji lub porę roku. 

Niestety, w dzisiejszym świecie nie brak produktów jedynie imitujących porcelanę, które może przypominają to oryginalne tworzywo, ale na pewno nie są tak trwałe, jak pierwowzór. Dlaczego tworzy się fałszywki, kto na tym zyskuje i jak nie dać się oszukać? Jak rozpoznać chińską porcelanę? Ta wiedza może okazać się nieoceniona! 

Dlaczego tworzy się wyroby imitujące porcelanę?

Wyroby przypominające porcelanę dostępne są na ogół w sklepach, które oferują wiele produktów z materiałów niskiej jakości, a nie tylko zastawy stołowe. Należy zauważyć, że są to produkcje dużo tańsze od oryginałów, wciąż jednak prezentujące się naprawdę przyzwoicie. Oczywiście podrobienie wzoru czy stworzenie zupełnie nowego, wciąż atrakcyjnego, wcale nie jest zadaniem trudnym w dzisiejszych czasach. Mimo to nie o kolorystykę czy zastosowany wzór chodzi, tylko o samą jakość surowca, z jakiego wykonuje się porcelanę oraz jej imitacje. 

Jak już wiesz, wyroby porcelanowe powstają za sprawą bardzo wysokich temperatur, które zmieniają glinkę, kwarc i skaleń w jedną zbitą masę formowaną następnie w pożądany kształt. W przypadku wyrobów porcelanopodobnych jest inaczej. Przy ich produkcji nie używa się glinki, a materiałem, z jakiego się korzysta, jest porcelit bądź fajans. Pierwszy z nich jest rodzajem białej, nieprześwitującej ceramiki, bardzo przypominającej porcelanę, lecz najczęściej stosuje się go w ceramice łazienkowej. 

Drugi surowiec to fajans, czyli kolejny rodzaj ceramiki bardzo podobny do porcelany, którego szkliwo jest powleczone i nieprzezroczyste. Nie da się ukryć, że oba te surowce pozwalają tworzyć bardzo różne kształty, a na ich powierzchniach nanosić się ciekawe wzory. Mimo wszystko jakości w żadnym stopniu nie można porównać do porcelany.

Światło – element niezbędny do sprawdzenia oryginalności porcelany

Jednym z najlepszych sposobów sprawdzenia, czy wyroby porcelanowe są prawdziwe, czy też nie, jest umieszczenie talerza ozdobnego lub filiżanki pod promieniem światła. Co ciekawe, oryginalna, chińska porcelana przepuści delikatnie łunę, a fałszywka tego nie zrobi. Skąd ta zależność? To bardzo proste - po wypaleniu masa porcelanowa jest biała, a fajans lub porcelit lekko szary. Aby to ukryć, stosuje się białe szkliwo, które ma na celu oszukanie użytkownika. Gdyby nie było tego szkliwa, podróbki również przepuszczałyby światło, ale wtedy od razu można byłoby poznać, które filiżanki porcelanowe, czy talerz są prawdziwe, a które nie. Elementy serwisu kawowego bądź obiadowego z tą dodatkową warstwą tracą na przepuszczalności, co da się zauważyć na pierwszy rzut oka. 

Ciężar, dźwięk i sygnatury – zwróć na to uwagę podczas zakupów

Jest kilka innych ważnych kwestii przy sprawdzaniu, czy wyroby porcelanowe są oryginalne, czy też nie. Pierwszym jest ciężar - podróbki są nie tylko mniej wytrzymałe, ale również dużo cięższe od oryginałów, które są mocne, trwałe i przede wszystkim lekkie. To nie koniec - im tworzywo z porcelany jest cieńsze, tym jest lepiej wykonane. Gdy weźmiesz do ręki porcelanę, zwróć koniecznie uwagę na dźwięk, jaki wydaje po jej lekkim stuknięciu w nią palcem. Oryginał wyda piękny, melodyjny odgłos, a z kolei podróbka tępy i głuchy. Każde wyroby mają także swoje sygnatury, jednak aby je odczytać, trzeba się po prostu dobrze na tym znać. Nie jest to zadanie dla zwykłego użytkownika, tylko dla kolekcjonera. Co takie znaki mówią o produkcie? Przede wszystkim skąd pochodzi i kto go wykonał. Tym sposobem można ocenić, czy produkt wykonano z chińskiej porcelany, czy też nie. 

Chińska porcelana - filiżanka, talerz, czy cały serwis?

Produkty wykonane z porcelany dostępne są w sklepach, które zaopatrują się w nią w większych ilościach. Nie da się więc ukryć, że znajdziesz ją raczej w placówkach, gdzie wyroby tego typu stanowią główną, jeśli nie jedyną część asortymentu. Dlatego tak ważne jest znalezienie zaufanego, sprawdzonego dostawcy. Polecamy sklepy internetowe z porcelaną, które zwykle oferują duży wybór produktów. Nie obawiaj się transportu - wyroby porcelanowe są stosunkowo odporne na uszkodzenia, a dobrze zapakowane przetrwają nawet najdłuższą trasę.