Jak zostać ceramikiem?

12-08-2022

Wyroby ceramiczne już od lat cieszą się ogromną popularnością. Są wyjątkowym wyposażeniem każdego domu, a wszystko przez ich wartość użytkową i dekoracyjną. Ręczne wytwarzanie ceramiki zapoczątkowane zostało już wieki temu, jednak rozwój technologiczny sprawił, że wiele produktów wytwarza się na masową skalę. Oczywiście są również firmy, które nadal pozostają wierne tradycji i wytwarzają je ręcznie, przez co są chętnie wybierane przez osoby poszukujące unikalnych produktów. Dodatkowo coraz więcej osób interesuje się samodzielnym tworzeniem ceramiki. To niezwykle wciągająca pasja, która pozytywnie wpływa na cały organizm, gdyż świetnie niweluje stres oraz pozwala na samodzielne wyposażenie swojego domu czy rozwój biznesu. Jak zostać ceramikiem? O tym będzie nasz artykuł.

Ceramika - jak zacząć?

Tworzenie ceramiki to niełatwa sztuka. Coraz więcej osób przekonuje się, jak ważne jest posiadanie wiedzy i doświadczenia. Swoją przygodę z ceramiką najlepiej zacząć od zapisania się na warsztaty ceramiczne, dzięki którym można poznać podstawowe zasady i tajniki produkcji. To właśnie tam można dowiedzieć się, jakie są techniki obróbki, konieczne narzędzia i materiały. Warto wiedzieć, że tworzenia ceramiki można również nauczyć się w domu, szczególnie poprzez śledzenie dostępnych w Internecie poradników w formie filmów czy bloga. Każda osoba, która chce zostać ceramikiem, powinna znaleźć kawałek miejsca dla siebie np. na stole, a także zakupić potrzebne narzędzia i wybrać technikę tworzenia ceramiki. Możliwe jest toczenie na kole, odlewanie masy czy tradycyjne lepienie z gliny. Co ważne, ostatni sposób jest najlepszym do wykonywania w domu, dodatkowo nie wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu. Pomimo iż na początku tworzenie wyrobów ceramicznych może wiązać się z wieloma problemami, z czasem może dawać również ogromną satysfakcję. W końcu praktyka czyni mistrza!

Jak zrobić ceramikę - potrzebne narzędzia

Osoby początkujące mogą zastanawiać się, jak zrobić ceramikę? Na początek konieczny będzie zakup dobrej jakości gliny, patyczków, wałka, strugi do cięcia i stempli, które służą do ozdabiania i przycinania. Warto również wyposażyć się w fartuch, ścierki i folię spożywczą. Wybierając glinę, należy mieć na uwadze, że występuje w wielu formach - lejnej i plastycznej. Pierwsza z nich jest doskonałym wyborem do form, natomiast druga pozwala na tworzenie ręcznych wyrobów. Najlepiej poprosić sprzedawcę o ten drugi rodzaj gliny w jasnym kolorze z niewielką ilością szamotu. Jak zostać ceramikiem artystycznym? Właśnie poprzez ręczne formowanie naczyń. Do zdobienia można wykorzystać nie tylko zakupione stemple, ale również to, co znajdziemy w przyrodzie np. liście czy kwiaty, które odbite w glinie mogą stworzyć doskonałe dekoracje. Aby jednak stworzyć ceramikę artystyczną kluczem jest ręczne dekorowanie, gdzie wyobraźnia i wybór barw może nie mieć granic.

Formowanie kształtów, malowanie i szkliwienie naczyń

Tworząc ceramikę, najlepiej jest wyobrazić sobie, jakie naczynie chcemy stworzyć. Na początek warto jest wybrać proste kształty i naczynia niewielkich rozmiarów, dzięki temu unikniemy szybkiego zniechęcenia się, jeśli coś nie wyjdzie. Kiedy wybrany przedmiot zostanie uformowany, należy odstawić go do wyschnięcia, a następnie przejść do wypalania w specjalnym piecu, w temperaturze 900-950 stopni Celsjusza. Powinno ono trwać około 8 godzin, podczas których naczynie zyska odpowiednią twardość. Po tym etapie wszystkie wyroby poddaje się dekorowaniu, gdzie ograniczeniem może być jedynie wyobraźnia. Następnie wykonuje się szkliwienie i ostateczne wypalanie w temperaturze 1250 stopni Celsjusza, co pozwala na maksymalne utrwalenie wyrobów ceramicznych i nadanie im estetyki. Co ważne, po ostatecznym wypalaniu kolory zyskują większą intensywność i niebanalny wygląd. Warto wiedzieć, że ręcznie tworzona ceramika cieszy się ogromną popularnością. Jest coraz częściej wybierana przez wiele osób, które szukają unikatowych produktów do swojego wnętrza.

 

Warto tutaj dodać, że porcelana jest także ceramiką, ale jest to jej bardziej szlachetna forma. Porcelanę cechuje wysoka jakość wyrobu oraz staranne wykonanie. Porcelanowe zastawy stołowe, filiżanki, czy kubki, które znajdziesz w naszej ofercie, właśnie takie są. Zapraszamy!