Porcelana kostna co to jest

18-12-2021

Zastawa stołu podczas ważnych kolacji, czy obiadów jest niezwykle ważna. Szczególnie polecanymi naczyniami są te wykonane z porcelany, gdyż wnoszą luksus, pięknie się prezentują, a jednocześnie świadczą o dobrym guście organizatora spotkania. Nie inaczej jest w przypadku porcelany kostnej, wymyślonej nieco później, jednak mimo wszystko chętnie wybieranej w dzisiejszych czasach. Sprawdź, czym dokładnie jest ta odmiana porcelany.

Krótka historia porcelany

Tradycyjna i oryginalna porcelana wywodzi się z Chin. To właśnie tam powstawały pierwsze naczynia z tego materiału. Do Europy przepis na najpiękniejszą porcelanę przywiózł Marco Polo w 1298 roku, jednak potrzebnych było kilkaset kolejnych lat, aby na dobre zagościła ona w domach europejczyków za sprawą niemieckiego technologa. Inaczej jest w przypadku porcelany kostnej, którą wynaleziono jeszcze później, a dokładnie w połowie XVIII wieku. Za wszystkim stoi anglo-irlandzki malarz Thomas Frye, który jako pierwszy opatentował sposób wytwarzania tego rodzaju materiału. Mimo wszystko jest kilka przesłanek, które mogą wskazywać na to, że porcelana kostna powstała dużo wcześniej, bo już w XIII wieku, oczywiście znów w Chinach, stąd sama nazwa - bone china.

Trzeba jednak zauważyć, że za rozpowszechnieniem porcelany kostnej stoją garncarze i przedsiębiorcy angielscy Josiah Spode i Josiah II. Ich firma istniała do 2009 roku, lecz została wtedy wykupiona przez innego producenta porcelany o nazwie Portmeiron. Warto zaznaczyć, że to ich receptura na idealną porcelanę kostną jest wykorzystywana do dziś. Jednak nie jej pochodzenie jest najważniejsze, a jakość, która stoi na bardzo wysokim poziomie i trudno nie porównać jej do najznamienitszych produkcji tworzonych przez Chińczyków tradycyjną metodą. Oczywiście za jakością idzie także cena - ta jest tym wyższa, im lepiej porcelana jest wykonana. Najdroższe są produkcje, w których szarość została całkowicie wyeliminowana, przejrzystość w świetle jest wysoka, natomiast ścianki bardzo cienkie.

Z czego wykonuje się porcelanę kostną?

Czym jest porcelana kostna? Skąd wzięła się nazwa nawiązująca do kości i czym różni się produkt finalny od porcelany tradycyjnej? Do produkcji najszlachetniejszej porcelany kostnej wykorzystuje się kilka rodzajów materiałów mocno zbliżonych do tego, z czego powstaje tradycyjna porcelana. Główną różnicą jest tutaj dodatek spopielonych kości zwierząt. Ponadto w strukturze naczyń nie brak kwarców, skaleni i kaolin. Skalenie to szpaty polne, minerały występujące w skorupie ziemskiej. Kaolina to z kolei skała osadowa, często nazywana glinką porcelanową, którą wydobywa się w Chinach. 

Z pewnością zastanawiasz się, skąd ten dodatek spopielonych kości zwierząt i czemu ma to służyć? Spieszymy z odpowiedzią! Ten składnik sprawia, że porcelana kostna charakteryzuje się niezwykłą przejrzystością, a także wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Skorupa porcelany jest naprawdę wytrzymała, a wyszczerbienia nie powinny pojawiać się nawet po wielu latach użytkowania. Mimo to struktura naczyń z tego materiału jest bardzo cienka, a także niezwykle delikatna w dotyku. To naprawdę ciekawy materiał, który pozwala tworzyć naczynia o różnych kształtach i wielkościach z zachowaniem ich walorów estetycznych i praktycznych.

Jak powstaje ten rodzaj porcelany?

Porcelana kostna powstaje w kilku etapach. To proces skomplikowany i wymagający czasu. W pierwszej kolejności należy przygotować materiały potrzebne do jej wytworzenia, o których pisaliśmy już wcześniej. Warto tutaj zaznaczyć, że osobno łączy się składniki z masy plastycznej, a osobno z masy lejnej – w tym drugim przypadku stosuje się odlewanie ciśnieniowe. Porcelanę można podzielić na dwa rodzaje: miękką i twardą. Oczywiście nie doświadczymy tego zwyczajne dotykając naczyń, gdyż żadne z nich nie będą miękkie w dotyku. Ten podział wynika z proporcji zastosowanych składników. Miękka porcelana ma dużo większe stężenie kaolinu, skalenia oraz kwarcu. W każdej porcelanie jest około 5% masy kostnej.

Drugi etap tworzenia porcelany kostnej to wypalanie. Tutaj widać dużą różnicę w porównaniu do tradycyjnych produkcji. Stosowana technika to biskwitowe wypalanie, gdzie przed wypalaniem wstępnym w 960 stopniach Celsjusza, materiał jest obrabiany i suszony. Potem dochodzi do szlifowania nierówności z niezwykłą starannością i precyzją. Następny etap to wypalanie porcelany w temperaturze dochodzącej do 1380 stopni Celsjusza. Następnie wyrównuje się krawędzie poprzez szlifowanie. 

Ostatnim etapem tworzenia porcelany kostnej jest jej polerowanie - kompletuje się wtedy również zestawy, w których na przykład filiżanka dostępna jest wraz ze spodeczkiem. Nie można zapomnieć o jeszcze jednym, czyli zdobieniu. To coś, co wyróżnia porcelanowe naczynia od ceramicznych, szklanych i innych. Porcelana jest bardzo wdzięcznym materiałem w zakresie wzornictwa. Wszelkie znaki i motywy wykonuje się przy użyciu lasera, a nie tak jak kiedyś - ręcznie. Mimo wszystko dobrze dobrane kolory i ciekawe wzory prezentują się na porcelanie przepięknie, a różnorodność produktów - takich jak filiżanki, talerze, cukierniczki. Wybierz oryginalną porcelanę kostną - to bez dwóch zdań coś, czego nie może zabraknąć na stołach podczas ważnych uroczystości bądź świątecznych obiadów.